Sailwave results for MBSC July League 2017 at Monkstown Bay Sailing Club 2017

MBSC July League 2017

Monkstown Bay Sailing Club

Results are final as of 14:17 on August 8, 2017

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 July 6 July 11 July 13 July 18 July 20 July 25 july Total Nett
1st Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1.0 1.0 (4.0) (4.0) 1.0 2.0 3.0 16.0 8.0
2nd Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (3.0) 3.0 2.0 17.0 11.0
3rd Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 (7.0) (23.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 5.0 4.0 46.0 16.0
4th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 6.0 5.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 86.0 40.0
5th Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 (23.0 DNC) 3.0 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 6.0 88.0 42.0
6th Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 3.0 4.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 100.0 54.0
7th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 7.0 104.0 58.0
8th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 5.0 110.0 64.0
9th Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 5.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 126.0 80.0
10th Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 (23.0 DNC) 7.0 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 127.0 81.0
11th Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 8.0 129.0 83.0
12th Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 23.0 DNC 139.0 93.0
13th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 142.0 96.0
14th Class 1 505 8216 George Radley & Son 912 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 145.0 99.0
15th Class 1 RS VISION RS Vision Alison Crotty Doireann Kelly 1128 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 147.0 101.0
16th Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 148.0 102.0
17th Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 July 6 July 11 July 13 July 18 July 20 July 25 july Total Nett
1st Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 (2.0) 2.0 2.0 (20.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 31.0 9.0
2nd Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 4.0 4.0 5.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 59.0 19.0
3rd Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNF 68.0 28.0
4th Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 3.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 90.0 50.0
5th Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 1.0 105.0 65.0
6th Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 3.0 20.0 DNC 106.0 66.0
7th Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 2.0 20.0 DNC 108.0 68.0
8th Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
9th Class 2 OPTIMIST 14 George O’Keeffe 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
10th Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
11th Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 83.0
12th Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 85.0
13th Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 85.0
14th Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 126.0 86.0
15th Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 LASER 4.7 Charlie C Charlie Cullinane 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Ewan McCarthy 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0

4 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:51:31 0:47:03 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:52:32 0:47:59 2.0
3 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:43:49 0:48:03 3.0
4 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 0:45:23 0:48:11 4.0
5 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:53:04 0:48:28 5.0
6 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:45 0:49:05 6.0
7 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:54:12 0:50:54 7.0
8 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 0:58:42 0:53:36 8.0
9 Class 1 RS VISION RS Vision Alison Crotty Doireann Kelly 1128 1:08:16 1:00:31 9.0
10 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 1:19:04 1:12:12 10.0

6 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:50:19 0:45:57 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:52:43 0:48:09 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:50:10 0:48:11 3.0
4 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:44:21 0:48:38 4.0
5 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:16 0:48:39 5.0
6 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:55:13 0:50:26 6.0
7 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 0:56:15 0:51:22 7.0

11 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1936
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:24:38 0:23:40 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:25:34 0:24:00 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:26:22 0:24:05 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:26:33 0:24:15 4.0
5 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 0:27:00 0:24:39 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:25:58 0:24:57 6.0

13 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:33:17 0:36:30 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:40:43 0:37:11 2.0
3 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:41:19 0:38:48 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:42:51 0:39:08 4.0
5 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:43:43 0:39:55 5.0

18 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1907
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:02:14 0:56:50 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:01:15 0:57:31 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:03:09 0:57:40 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:01:17 0:58:52 4.0
5 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:05:16 0:59:36 5.0
6 Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:04:39 1:00:42 6.0
7 Class 1 505 8216 George Radley & Son 912 1:00:42 1:06:33 7.0

20 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:39:07 0:35:43 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:40:07 0:36:38 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:40:26 0:36:56 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:41:15 0:39:38 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:42:42 0:40:06 5.0

25 july – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 1:03:19 0:57:49 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:03:59 0:58:26 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:04:47 0:59:10 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:04:02 1:00:08 4.0
5 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:07:31 1:01:40 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 1:04:15 1:01:43 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:04:40 1:02:07 7.0
8 Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:11:32 1:07:10 8.0

4 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:44:56 0:33:47 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:42:48 0:34:39 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 0:46:02 0:37:16 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:47:48 0:38:42 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 0:47:52 0:39:53 5.0
6 Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 0:51:43 0:41:53 6.0

6 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 0:42:14 0:34:12 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:44:55 0:36:22 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:50:40 0:38:06 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:59:45 0:48:23 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 DNF 20.0

11 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1936
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 14 George O’Keeffe 1665 0:35:41 0:21:26 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:30:47 0:24:56 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:36:01 0:27:05 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 0:34:57 0:28:18 4.0
5 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:35:08 0:28:27 5.0

13 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 0:36:32 0:30:27 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:37:37 0:30:28 2.0
3 Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 0:39:11 0:31:42 3.0

18 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1907
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:51:32 0:38:45 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:48:52 0:39:34 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 0:50:18 0:41:55 3.0
4 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:48:00 0:42:33 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:51:46 0:43:08 5.0
6 Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 1:04:33 0:52:16 6.0

20 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:33:50 0:27:24 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 0:43:14 0:35:00 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 0:43:14 0:36:02 3.0

25 july – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:53:55 0:47:48 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:59:40 0:48:19 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 1:03:28 0:51:23 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 1:03:36 0:51:30 4.0
5 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 DNF 20.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com