September League 2018 Results

MBSC September League 2018

Monkstown Bay Sailing Club

Results are provisional as of 19:10 on September 22, 2018

Class 1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 2.0 1.0 (26.0 DNC) 1.0 3.0 33.0 7.0
2nd Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 (3.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 12.0 9.0
3rd Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1.0 3.0 (26.0 DNF) 5.0 4.0 39.0 13.0
4th Class 1 505 8521 Brian Jones Gary Frost 912 (26.0 DNC) 26.0 DNC 1.0 2.0 6.0 61.0 35.0
5th Class 1 505 8380 Charles McCarthy Barry O’Connor 912 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNF 4.0 5.0 87.0 61.0
6th Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 105.0 79.0
7th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 193452 David O’Connell 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 185117 William O’Brien 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER II 8086 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 133553 Adrian Lee 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 505 8216 George Radley George Radley Jr 912 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER RADIAL 17 David Coakley 1139 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 GP14 207 Aidrian Lee Cormac Hennessy 1133 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 RS VISION 27 Emmett O’Sullivan Crew 1128 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER II 9719 Caitlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 RS 200 RS200 Alison crotty Doireann Kelly 1047 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 ALBACORE 7190 Johnny Wallace Michelle Hughes 1041 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Michelle Hughes 1041 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 163142 Fiachra Kelleher 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
7th Class 1 LASER 140608 Neil Mangan 1095 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0

Class 2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 2.0 3.0 1.0 (19.0 DNC) 4.0 29.0 10.0
2nd Class 2 LASER 4.7 37015 Derry McAleary 1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 1.0 3.0 44.0 25.0
3rd Class 2 OPTIMIST 765 Tony Geraghy 1665 1.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 60.0 41.0
4th Class 2 OPTIMIST 1203 Ana Daly 1665 3.0 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 61.0 42.0
5th Class 2 LASER 4.7 190585 Harry Pritchard 1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 77.0 58.0
6th Class 2 RS FEVA XL 3663 Eoin O’Connor Crew 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 78.0 59.0
7th Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissey Charlie Cullinane 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 79.0 60.0
8th Class 2 LASER 4.7 164968 Sally O’Flynn 1200 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 3307 David McSweeney George O’Keeffe 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 FUSION Fusion Adrian Lee 1300 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 2475 Abby Hughes Crew 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 2963 Lucy O’Connell Jennifer 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 OPTIMIST 1095 Conor Kelly jnr 1665 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 33 Ewen Barry Aifric Barry 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 1655 Aoibheann Fitzgerald Anna Kelly 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 1514 Reuben Coughlan Conor Murphy 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 OPTIMIST 724 Hugo Maguire 1665 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
8th Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Crew 1240 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0

R1 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1915
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 27:33 0:25:10 1.0
2 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 28:01 0:25:35 2.0
3 Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 28:09 0:25:42 3.0

R2 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1901
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 26:22 0:24:05 1.0
2 Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 27:37 0:25:13 2.0
3 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 28:01 0:25:35 3.0

R3 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1902
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 505 8521 Brian Jones Gary Frost 912 34:00 0:37:17 1.0
2 Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 55:20 0:50:32 2.0
3 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 DNF 26.0
3 Class 1 505 8380 Charles McCarthy Barry O’Connor 912 DNF 26.0
3 Class 1 RS 200 RS200 Alison crotty Doireann Kelly 1047 DNF 26.0

R4 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1410
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:53:14 0:48:37 1.0
2 Class 1 505 8521 Brian Jones Gary Frost 912 0:46:37 0:51:07 2.0
3 Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 0:56:10 0:51:18 3.0
4 Class 1 505 8380 Charles McCarthy Barry O’Connor 912 0:49:11 0:53:56 4.0
5 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1:06:52 1:01:04 5.0

R5 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:48:40 0:44:27 1.0
2 Class 1 LASER 142442 Simon Butler 1095 0:49:20 0:45:03 2.0
3 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:49:30 0:45:12 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:50:58 0:46:33 4.0
5 Class 1 505 8380 Charles McCarthy Barry O’Connor 912 0:44:06 0:48:21 5.0
6 Class 1 505 8521 Brian Jones Gary Frost 912 0:44:12 0:48:28 6.0

R1 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1915
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 765 Tony Geraghy 1665 4408 0:44:07 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 3253 0:45:11 2.0
3 Class 2 OPTIMIST 1203 Ana Daly 1665 4726 0:47:18 3.0

R2 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1901
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1203 Ana Daly 1665 3350 0:33:32 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 765 Tony Geraghy 1665 4848 0:48:32 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 4525 1:02:51 3.0

R3 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1902, Wind dir: N
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 32:30 0:27:05 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 37015 Derry McAleary 1200 33:05 0:27:34 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissey Charlie Cullinane 1240 39:02 0:31:29 3.0

R4 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1410
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 37015 Derry McAleary 1200 0:41:10 0:34:18 1.0

R5 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 190585 Harry Pritchard 1200 0:36:20 0:30:17 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 3663 Eoin O’Connor Crew 1240 0:42:58 0:34:39 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 37015 Derry McAleary 1200 0:42:25 0:35:21 3.0
4 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 0:43:40 0:36:23 4.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com