Final August League Results

 

Results are Final as of 13:40 on September 2, 2016

Class 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 2.0 (2.2 OOD) 2.2 OOD (5.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 17.4 10.2
2nd Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 1.0 1.0 3.0 (7.0) 4.0 3.0 (18.0 DNC) 5.0 42.0 17.0
3rd Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 3.0 (18.0 DNF) (18.0 DNC) 6.0 2.0 18.0 DNC 1.0 1.0 67.0 31.0
4th Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 6.0 (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 3.0 18.0 DNC 3.0 3.0 70.0 34.0
5th Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 5.0 3.0 (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 2.0 4.0 18.0 DNC 72.0 36.0
6th Class 1 LASER 173070 MBSC Colm Killeen 1095 4.0 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 84.0 48.0
7th Class 1 RS VISION 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1134 (18.0 DNS) 15.6 OOD (18.0 DNF) 1.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 124.6 88.6
8th Class 1 LASER 192703 MBSC Ronan Kenneally 1095 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 128.0 92.0
9th Class 1 LASER 206856 MBSC Brendan Dwyer 1095 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 93.0
10th Class 1 LASER 186826 MBSC Will Buckley 1095 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 134.0 98.0
11th Class 1 LASER 184325 MBSC Wade Cuppage 1095 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 ALBACORE 1111 MBSC Johnny Hughes John Crotty 1045 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 RS 100 8.4 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1004 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 WAYFARER 7659 MBSC Arthur Szpak Crew 1107 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 LASER II 8189 MBSC Arthur Szpak Crew 1065 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 505 8679 MBSC Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
11th Class 1 WAYFARER 675 MBSC Wade Cuppage Crew 1107 (18.0 DNC) (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 (3.0) 2.0 (6.0) 1.0 2.0 3.0 1.0 18.0 9.0
2nd Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 (34.0 DNC) 1.0 5.0 2.0 3.0 2.0 (34.0 DNC) 81.0 13.0
3rd Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 2.0 3.0 3.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 82.0 14.0
4th Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 7.0 4.0 4.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.5 91.5 23.5
5th Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 6.0 (34.0 DNF) 2.0 5.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 6.0 121.0 53.0
6th Class 2 RS VISION 320 Reefed MBSC Emmett O’Sullivan 1134 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 4.5 149.5 81.5
7th Class 2 LASER 4.7 184757 MBSC Luke Crowley 1195 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 7.0 181.0 113.0
8th Class 2 RS FEVA XL 2963 MBSC Kate Hughes Libby Kelleher 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0 34.0 DNC 205.0 137.0
9th Class 2 RS FEVA XL 2955 / 3115 MBSC Isabelle 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 205.0 137.0
10th Class 2 RS FEVA XL 2723 MBSC Harry Pritchard Amy 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 205.0 137.0
11th Class 2 LASER 4.7 106773 MBSC James Hassett 1195 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 205.0 137.0
12th Class 2 RS FEVA XL 4257 MBSC Jack Hallissy Evan Clarke 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 2.0 206.0 138.0
13th Class 2 RS FEVA XL White MBSC Ewen Barry Aifric Barry / Thea Barry 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 TOPAZ UNO 4416 MBSC Kate Horgan Ally Hughes 1251 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1419 MBSC Abby Hughes 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1547 MBSC Harry Pritchard 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 TOPAZ UNO No Num MBSC Ewan McCarthy 1251 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS FEVA XL 2723 MBSC Harry Prichard Simon Prichard / Richard McSweeney 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1530 MBSC Patrick bruen 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS FEVA XL 476 MBSC Doireann Kelly Kate Hughes / Alison crotty 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS FEVA XL 4415 MBSC James Hassett Luke Hegarty 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS FEVA XL 3665 MBSC Rory Gowan Tom Keal 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1478 MBSC Ryan Nolan 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1419Blue MBSC David MacSweeney 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS TERA SPORT 489 MBSC Emma Hughes 1457 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 RS FEVA XL 2476 MBSC Alison Crotty Crew 1235 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1121 MBSC Sally McCarthy 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 653 MBSC Lauren McSweeney 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1111111 MBSC Ada O’Connell 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1106 MBSC Aoibhinn Fitzgerald 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1340 MBSC George O’Keeffe 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 LASER 4.7 11111 MBSC Charlie Cullinane 1195 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0
13th Class 2 OPTIMIST 1202 MBSC Emily Crotty 1665 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0

R1 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 41:11 0:39:25 1.0
2 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 44:27 0:40:36 2.0
3 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 44:28 0:40:37 3.0
4 Class 1 LASER 173070 MBSC Colm Killeen 1095 44:50 0:40:57 4.0
5 Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 45:06 0:41:11 5.0
6 Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 74:07 1:09:36 6.0
7 Class 1 RS VISION 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1134 DNS 18.0

R2 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 54:40 0:52:19 1.0
2 Class 1 LASER 173070 MBSC Colm Killeen 1095 59:28 0:54:18 2.0
3 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 OOD 2.2
4 Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 1:04:43 0:59:06 3.0
5 Class 1 RS VISION 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1134 OOD 15.6
6 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 DNF 18.0
6 Class 1 WAYFARER 675 MBSC Wade Cuppage Crew 1107 DNF 18.0

R3 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 44:38 0:41:55 1.0
2 Class 1 LASER 173070 MBSC Colm Killeen 1095 46:35 0:42:33 2.0
3 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 OOD 2.2
4 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 45:38 0:43:40 3.0
5 Class 1 RS VISION 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1134 DNF 18.0

R4 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 RS VISION 320 MBSC Emmett O’Sullivan 1134 55:34 0:49:00 1.0
2 Class 1 LASER 192703 MBSC Ronan Kenneally 1095 58:52 0:53:46 2.0
3 Class 1 LASER 206856 MBSC Brendan Dwyer 1095 59:05 0:53:57 3.0
4 Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 1:01:08 0:55:50 4.0
5 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 1:01:32 0:56:12 5.0
6 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 1:01:38 0:56:17 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 1:01:02 0:58:24 7.0
8 Class 1 LASER 186826 MBSC Will Buckley 1095 1:05:45 1:00:03 8.0

R5 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 1:16:55 1:10:15 1.0
2 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 1:19:46 1:12:51 2.0
3 Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:22:57 1:17:53 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 1:21:27 1:17:57 4.0

R6 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 55:22 0:50:34 1.0
2 Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 56:14 0:51:21 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 55:10 0:52:47 3.0

R7 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 44:08 0:40:18 1.0
2 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 44:14 0:40:24 2.0
3 Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 44:15 0:41:33 3.0
4 Class 1 LASER 168847 MBSC Colin Johns 1095 45:32 0:41:35 4.0

R8 – Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 MBSC Sean McLoughlan 1095 0:35:18 0:32:14 1.0
2 Class 1 LASER 54297 MBSC John Moynihan 1095 0:35:28 0:32:23 2.0
3 Class 1 LASER II 8086 MBSC Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:36:38 0:34:24 3.0
4 Class 1 LASER 173070 MBSC Colm Killeen 1095 0:37:55 0:34:38 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7190 MBSC John Wallace 1045 0:37:29 0:35:52 5.0

R1 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 106773 MBSC James Hassett 1195 34:41 0:29:01 1.0
2 Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 40:50 0:30:42 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 39:00 0:32:38 3.0
4 Class 2 LASER 4.7 184757 MBSC Luke Crowley 1195 40:05 0:33:33 4.0
5 Class 2 RS VISION 320 Reefed MBSC Emmett O’Sullivan 1134 40:42 0:35:53 5.0
6 Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 1:03:10 0:37:56 6.0
7 Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 1:23:10 0:49:57 7.0

R2 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 36:27 0:30:30 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 40:11 0:33:38 2.0
3 Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 45:13 0:34:00 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 1:17:53 0:46:47 4.0
5 Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 DNF 34.0

R3 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2723 MBSC Harry Pritchard Amy 1235 25:17 0:20:28 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 35:13 0:21:09 2.0
3 Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 28:43 0:21:35 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 36:05 0:21:40 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 26:30 0:22:11 5.0
6 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 27:20 0:22:52 6.0

R4 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 25:03 0:20:58 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 25:04 0:20:59 2.0
3 Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 30:18 0:22:47 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 41:50 0:25:08 4.0
5 Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 42:16 0:25:23 5.0

R5 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2955 / 3115 MBSC Isabelle 1235 0:37:27 0:30:19 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 0:40:40 0:34:02 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 0:41:00 0:34:19 3.0

R6 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2963 MBSC Kate Hughes Libby Kelleher 1235 38:27 0:31:08 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 191880 MBSC Bailey Crowley 1195 40:39 0:34:01 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 42:40 0:35:42 3.0
4 Class 2 RS VISION 320 Reefed MBSC Emmett O’Sullivan 1134 42:33 0:37:31 4.0

R7 – Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 152646 MBSC Fiadh Kelleher 1195 24:53 0:20:49 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 MBSC Jack Hallissy Evan Clarke 1235 26:06 0:21:08 2.0
3 Class 2 LASER PICO No Num blue MBSC David Coakley Charlie Cullinane / Ada O’Connell 1330 29:10 0:21:56 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1 MBSC George Pritchard 1665 36:53 0:22:09 4.5
4 Class 2 RS VISION 320 Reefed MBSC Emmett O’Sullivan 1134 25:07 0:22:09 4.5
6 Class 2 OPTIMIST 1173 MBSC Harry Clarke 1665 36:59 0:22:13 6.0
7 Class 2 LASER 4.7 184757 MBSC Luke Crowley 1195 28:40 0:23:59 7.0

R8 – Class 2 Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points