May League 2017 Results

Sailwave results for MBSC May League 2017 at Monkstown Bay Sailing Club 2017

 

Results are final as of 15:21 on June 7, 2017

Class 1 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 2.0 2.0 2.0 5.0 1.0 (7.0) 6.0 (7.0) 1.0 33.0 19.0
2nd Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1.0 3.0 1.0 4.0 2.0 (8.0) 4.0 (20.0 DNC) 5.0 48.0 20.0
3rd Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 (6.0) (20.0 DNC) 4.0 1.0 6.0 5.0 2.0 6.0 6.0 56.0 30.0
4th Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 4.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 5.0 20.0 DNC 80.0 40.0
5th Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 6.0 8.0 1.0 2.0 91.0 51.0
6th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 13.3 OOD 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 119.3 79.3
7th Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 5.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 9.0 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 122.0 82.0
8th Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 127.0 87.0
9th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 4.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 129.0 89.0
10th Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 138.0 98.0
11th Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 RET 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 9.0 20.0 RET 4.0 141.0 101.0
12th Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 7.0 154.0 114.0
13th Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 162.0 122.0
14th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 163.0 123.0
15th Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 RET 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 164.0 124.0
16th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 168.0 128.0
17th Class 1 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 20.0 DNC 180.0 140.0
17th Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 180.0 140.0
17th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 180.0 140.0

Class 2 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 22.0 9.0
2nd Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 1.0 10.0 DNC 2.0 5.1 OOD 2.0 2.0 46.1 26.1
3rd Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 3.0 2.0 6.0 10.0 DNC 63.0 43.0
4th Class 2 RS FEVA XL 2723 Simon Prichard Aiden O’Flynn 1235 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 67.0 47.0
5th Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Evan Clarke 1236 (10.0 DNC) 3.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 67.0 47.0
6th Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 72.0 52.0
7th Class 2 RS VISION RS Vision Sally O’Flynn Doireann Kelly 1128 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 82.0 62.0
8th Class 2 RS FEVA XL No number Harry Pritchard Crew 1235 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 83.0 63.0
9th Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 (10.0 RET) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 9.3 OOD 4.0 10.0 DNC 83.3 63.3

R1 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Place, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1:06:43 1:00:56 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:08:10 1:02:15 2.0
3 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 0:59:08 1:02:46 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:08:45 1:02:47 4.0
5 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 1:10:23 1:04:17 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:11:19 1:06:58 6.0
7 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 1:05:43 1:12:03 7.0
8 Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:17:23 1:12:40 8.0

R2 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Place, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 0:42:13 0:44:49 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:56:27 0:51:33 2.0
3 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:58:38 0:53:33 3.0

R3 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Place, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1:23:00 1:15:48 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:23:14 1:16:01 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:24:30 1:17:10 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:23:10 1:18:05 4.0
5 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 1:33:00 1:24:56 5.0
6 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 RET 20.0
6 Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 RET 20.0

R4 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Place, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:51:15 0:48:07 1.0
2 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:52 0:49:12 2.0
3 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:54:21 0:49:38 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:55:18 0:50:30 4.0
5 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:56:28 0:51:34 5.0

R5 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:43:55 0:40:06 1.0
2 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:44:01 0:40:12 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:44:28 0:40:37 3.0
4 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:45:18 0:41:22 4.0
5 Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 0:44:10 0:41:28 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:44:24 0:41:41 6.0
7 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:40:01 0:43:53 7.0
8 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 0:49:28 0:44:53 8.0
9 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 0:49:40 0:45:21 9.0
10 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 OOD 13.3

R6 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 1:19:32 1:12:38 1.0
2 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 1:08:39 1:12:53 2.0
3 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 1:20:59 1:13:57 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:22:41 1:15:31 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:20:52 1:15:56 5.0
6 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 1:09:16 1:15:57 6.0
7 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:23:43 1:16:27 7.0
8 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1:23:52 1:16:35 8.0
9 Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 RET 20.0
9 Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 RET 20.0

R7 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:55:02 0:50:16 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:55:01 0:51:40 2.0
3 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 0:56:48 0:51:52 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:57:00 0:52:03 4.0
5 Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 0:55:56 0:52:31 5.0
6 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:57:56 0:52:54 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:57:20 0:55:05 7.0
8 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:51:31 0:56:29 8.0
9 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 1:02:44 0:56:56 9.0

R8 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:47:57 0:52:35 1.0
2 Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 1:01:21 0:56:02 2.0
3 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 1:02:39 0:57:13 3.0
4 Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 1:05:10 0:59:31 4.0
5 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:06:00 1:00:16 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:05:55 1:01:54 6.0
7 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:08:08 1:02:13 7.0
8 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 RET 20.0
8 Class 1 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 RET 20.0

R9 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 51:00 0:46:35 1.0
2 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 42:45 0:46:53 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 50:51 0:48:51 3.0
4 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 55:17 0:50:10 4.0
5 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 55:10 0:50:23 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 53:46 0:50:29 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 54:40 0:52:31 7.0
8 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 01:01:31 0:56:11 8.0
9 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 RET 20.0
9 Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 RET 20.0

R1 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Place, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:56:55 0:42:48 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 2723 Simon Prichard Aiden O’Flynn 1235 0:53:10 0:43:03 2.0
3 Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 RET 10.0

R2 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Place, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:48:20 0:36:20 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 2723 Simon Prichard Aiden O’Flynn 1235 0:47:30 0:38:28 2.0
3 Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Evan Clarke 1236 1:01:30 0:49:45 3.0

R3 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Place, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1:11:00 0:53:23 1.0
2 Class 2 RS VISION RS Vision Sally O’Flynn Doireann Kelly 1128 1:05:00 0:57:37 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL No number Harry Pritchard Crew 1235 1:15:00 1:00:44 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 1:42:00 1:01:16 4.0
5 Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Evan Clarke 1236 1:48:00 1:27:23 5.0

R4 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Place, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 0:47:06 0:28:17 1.0

R5 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:39:22 0:29:36 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:38:52 0:32:23 2.0

R6 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1:10:08 0:52:44 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 1:42:03 1:01:17 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 1:18:35 1:05:29 3.0
4 Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Evan Clarke 1236 1:22:22 1:06:38 4.0

R7 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:50:07 0:37:41 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:50:41 0:42:14 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2723 Simon Prichard Aiden O’Flynn 1235 0:54:34 0:44:11 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 OOD 5.1
5 Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 OOD 9.3

R8 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 0:47:44 0:28:40 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 0:51:45 0:31:05 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:41:31 0:31:13 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 0:55:16 0:33:12 4.0
5 Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Evan Clarke 1236 0:43:18 0:35:02 5.0
6 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:43:36 0:36:20 6.0

R9 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 34:25 0:20:40 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 40:30 0:24:19 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 33:10 0:24:56 3.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Monkstown Bay Sailing Club May League 2017