June League 2017 Results

Sailwave results for MBSC June League 2017 at Monkstown Bay Sailing Club 2017

 

MBSC June League 2017

Monkstown Bay Sailing Club

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 3.0 2.0 3.0 3.0 (4.0) 1.0 (7.0) 23.0 12.0
2nd Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 (4.0) 4.0 (7.0) 2.0 1.0 2.0 4.0 24.0 13.0
3rd Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 (20.0 DNC) 3.0 4.0 (20.0 DNC) 10.0 3.0 6.0 66.0 26.0
4th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 2.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 3.0 76.0 36.0
5th Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 7.0 1.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 78.0 38.0
6th Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 5.0 (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) 8.0 20.0 DNF 2.0 81.0 41.0
7th Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.5 20.0 DNC 2.0 20.0 DNF 1.0 84.5 44.5
8th Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 (20.0 RET) 5.0 9.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNF 8.0 89.0 49.0
9th Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 7.0 5.0 20.0 DNC 96.0 56.0
10th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 98.0 58.0
11th Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 102.0 62.0
12th Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.5 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 105.5 65.5
13th Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 20.0 DNC 117.0 77.0
14th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 83.0
15th Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 85.0
16th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 129.0 89.0
17th Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 20.0 DNC 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 130.0 90.0
18th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
18th Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0

Class 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 1.0 1.0 3.0 (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 37.0 22.0
2nd Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 1.0 4.0 51.0 36.0
3rd Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNF 1.0 62.0 47.0
4th Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 2.0 64.0 49.0
5th Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 (15.0 DNC) 2.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 64.0 49.0
6th Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 78.0 63.0
7th Class 2 LASER 4.7 Charlie C Charlie Cullinane 1200 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 78.0 63.0
8th Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Ewan McCarthy 1236 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 64.0
9th Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 80.0 65.0
10th Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 81.0 66.0
11th Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0
11th Class 2 RS VISION RS Vision Sally O’Flynn Doireann Kelly 1128 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0
11th Class 2 RS FEVA XL No number Harry Pritchard Crew 1235 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0
11th Class 2 RS FEVA XL 2723 Simon Prichard Aiden O’Flynn 1235 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 75.0

R1 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 57:53 0:52:52 1.0
2 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 55:22 0:53:11 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 59:44 0:54:33 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 01:00:18 0:55:04 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 59:33 0:57:12 5.0
6 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 01:03:17 0:57:48 6.0
7 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 01:02:04 0:58:17 7.0
8 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 RET 20.0

R2 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:51:30 0:48:21 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:53:12 0:48:35 2.0
3 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:45:47 0:50:12 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:56:24 0:51:30 4.0
5 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 1:01:20 0:56:01 5.0

R3 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:01:02 0:55:44 1.5
1 Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 1:01:02 0:55:44 1.5
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:02:04 0:56:41 3.0
4 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:53:08 0:58:16 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:00:40 0:58:17 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 1:02:03 0:59:36 6.0
7 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 1:05:33 0:59:52 7.0
8 Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:08:05 1:03:56 8.0
9 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 1:18:43 1:11:53 9.0
10 Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 4:31:41 3:58:32 10.0

R4 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:39:46 0:36:19 1.0
2 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:42:09 0:38:30 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:43:14 0:39:29 3.0
4 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 0:45:45 0:41:31 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:44:27 0:41:44 5.0
6 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 0:46:46 0:42:43 6.0
7 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 0:49:39 0:45:21 7.0

R5 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:52:48 0:48:13 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:52:50 0:48:15 2.0
3 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:10 0:48:33 3.0
4 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:53:18 0:48:41 4.0
5 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 0:55:04 0:50:17 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:52:45 0:50:40 6.0
7 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 0:56:00 0:50:49 7.0
8 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:53:22 0:51:16 8.0
9 Class 1 LASER II 9717 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 0:56:40 0:53:12 9.0
10 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:49:24 0:54:10 10.0
11 Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 DNF 20.0

R6 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:46:08 0:42:08 1.0
2 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:46:19 0:42:18 2.0
3 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:39:23 0:43:11 3.0
4 Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 0:47:21 0:43:15 4.0
5 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 0:52:07 0:47:18 5.0
6 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:00:20 0:55:06 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 DNF 20.0
7 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 DNF 20.0
7 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 DNF 20.0

R7 – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1904
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:48:34 0:44:21 1.0
2 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:47:20 0:45:28 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:47:27 0:45:35 3.0
4 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:50:13 0:45:52 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:49:07 0:46:07 5.0
6 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:44:01 0:48:16 6.0
7 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:55:05 0:50:18 7.0
8 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 0:56:13 0:51:20 8.0
9 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 0:51:31 0:54:41 9.0

R1 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R2 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:57:26 0:47:52 1.0

R3 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1908
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:48:26 0:40:22 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 1:09:35 0:41:48 2.0

R4 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 0:23:27 0:14:05 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 0:23:31 0:14:07 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:17:11 0:14:19 3.0

R5 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:49:00 0:36:51 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:47:05 0:38:07 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 Charlie C Charlie Cullinane 1200 0:46:52 0:39:03 3.0
4 Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Ewan McCarthy 1236 0:49:10 0:39:47 4.0

R6 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 0:21:40 0:13:01 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:17:13 0:14:21 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 DNF 15.0

R7 – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1904
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:47:28 0:35:41 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:44:24 0:35:57 2.0
3 Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 0:45:50 0:37:05 3.0
4 Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 1:02:18 0:37:25 4.0
5 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:43:01 0:38:08 5.0
6 Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 0:49:40 0:41:23 6.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com