July League 2017 Results

Sailwave results for MBSC July League 2017 at Monkstown Bay Sailing Club 2017

MBSC July League 2017

Monkstown Bay Sailing Club

Results are final as of 14:17 on August 8, 2017

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 July 6 July 11 July 13 July 18 July 20 July 25 july Total Nett
1st Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1.0 1.0 (4.0) (4.0) 1.0 2.0 3.0 16.0 8.0
2nd Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (3.0) 3.0 2.0 17.0 11.0
3rd Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 (7.0) (23.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 5.0 4.0 46.0 16.0
4th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 6.0 5.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 86.0 40.0
5th Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 (23.0 DNC) 3.0 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 6.0 88.0 42.0
6th Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 3.0 4.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 100.0 54.0
7th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 7.0 104.0 58.0
8th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 5.0 110.0 64.0
9th Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 5.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 126.0 80.0
10th Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 (23.0 DNC) 7.0 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 127.0 81.0
11th Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 8.0 129.0 83.0
12th Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 23.0 DNC 139.0 93.0
13th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 142.0 96.0
14th Class 1 505 8216 George Radley & Son 912 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 145.0 99.0
15th Class 1 RS VISION RS Vision Alison Crotty Doireann Kelly 1128 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 147.0 101.0
16th Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 148.0 102.0
17th Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0
17th Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 161.0 115.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 July 6 July 11 July 13 July 18 July 20 July 25 july Total Nett
1st Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 (2.0) 2.0 2.0 (20.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 31.0 9.0
2nd Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 4.0 4.0 5.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 59.0 19.0
3rd Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNF 68.0 28.0
4th Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 3.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 90.0 50.0
5th Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 1.0 105.0 65.0
6th Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 3.0 20.0 DNC 106.0 66.0
7th Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 2.0 20.0 DNC 108.0 68.0
8th Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
9th Class 2 OPTIMIST 14 George O’Keeffe 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
10th Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 81.0
11th Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 83.0
12th Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 85.0
13th Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 125.0 85.0
14th Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 126.0 86.0
15th Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 LASER 4.7 Charlie C Charlie Cullinane 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0
15th Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Ewan McCarthy 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 100.0

4 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:51:31 0:47:03 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:52:32 0:47:59 2.0
3 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:43:49 0:48:03 3.0
4 Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 0:45:23 0:48:11 4.0
5 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:53:04 0:48:28 5.0
6 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:45 0:49:05 6.0
7 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:54:12 0:50:54 7.0
8 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 0:58:42 0:53:36 8.0
9 Class 1 RS VISION RS Vision Alison Crotty Doireann Kelly 1128 1:08:16 1:00:31 9.0
10 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 1:19:04 1:12:12 10.0

6 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:50:19 0:45:57 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:52:43 0:48:09 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:50:10 0:48:11 3.0
4 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:44:21 0:48:38 4.0
5 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:53:16 0:48:39 5.0
6 Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 0:55:13 0:50:26 6.0
7 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 0:56:15 0:51:22 7.0

11 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1936
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:24:38 0:23:40 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:25:34 0:24:00 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:26:22 0:24:05 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:26:33 0:24:15 4.0
5 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 0:27:00 0:24:39 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:25:58 0:24:57 6.0

13 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 0:33:17 0:36:30 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:40:43 0:37:11 2.0
3 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:41:19 0:38:48 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:42:51 0:39:08 4.0
5 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:43:43 0:39:55 5.0

18 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1907
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:02:14 0:56:50 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:01:15 0:57:31 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:03:09 0:57:40 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:01:17 0:58:52 4.0
5 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:05:16 0:59:36 5.0
6 Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:04:39 1:00:42 6.0
7 Class 1 505 8216 George Radley & Son 912 1:00:42 1:06:33 7.0

20 July – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:39:07 0:35:43 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:40:07 0:36:38 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:40:26 0:36:56 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:41:15 0:39:38 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:42:42 0:40:06 5.0

25 july – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 1:03:19 0:57:49 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:03:59 0:58:26 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:04:47 0:59:10 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:04:02 1:00:08 4.0
5 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:07:31 1:01:40 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 1:04:15 1:01:43 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:04:40 1:02:07 7.0
8 Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 1:11:32 1:07:10 8.0

4 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:44:56 0:33:47 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:42:48 0:34:39 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 0:46:02 0:37:16 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:47:48 0:38:42 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 0:47:52 0:39:53 5.0
6 Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 0:51:43 0:41:53 6.0

6 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1914
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 0:42:14 0:34:12 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:44:55 0:36:22 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:50:40 0:38:06 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:59:45 0:48:23 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 DNF 20.0

11 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1936
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 14 George O’Keeffe 1665 0:35:41 0:21:26 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:30:47 0:24:56 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:36:01 0:27:05 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 0:34:57 0:28:18 4.0
5 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:35:08 0:28:27 5.0

13 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 0:36:32 0:30:27 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 0:37:37 0:30:28 2.0
3 Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 0:39:11 0:31:42 3.0

18 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1907
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:51:32 0:38:45 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:48:52 0:39:34 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 0:50:18 0:41:55 3.0
4 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:48:00 0:42:33 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:51:46 0:43:08 5.0
6 Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 1:04:33 0:52:16 6.0

20 July – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1906
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:33:50 0:27:24 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 0:43:14 0:35:00 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 0:43:14 0:36:02 3.0

25 july – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:53:55 0:47:48 1.0
2 Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 0:59:40 0:48:19 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 1:03:28 0:51:23 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 1:03:36 0:51:30 4.0
5 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 DNF 20.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com