August League 2017 Results

Sailwave results for MBSC August League 2017 at Monkstown Bay Sailing Club 2017

 MBSC August League 2017

 Monkstown Bay Sailing Club

 Results are Final as of 12:12 on September 4, 2017

Class 1 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 1 August 3 August 8 August 10 August 15 August 17 August 24 August 29 August 31 August Total Nett
1st Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1.0 3.0 4.0 2.0 2.0 (25.0 DNC) 2.0 3.0 (25.0 DNC) 67.0 17.0
2nd Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 4.0 2.0 (6.5) 4.0 4.0 2.0 (8.0) 6.0 5.0 41.5 27.0
3rd Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 6.0 5.0 5.0 5.0 3.0 (25.0 DNC) 4.0 (7.0) 2.0 62.0 30.0
4th Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 (25.0 DNC) 6.0 2.0 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 1.0 5.0 1.0 97.0 47.0
5th Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 3.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 2.0 4.0 118.0 68.0
6th Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 1.0 6.0 1.0 25.0 DNC 136.0 86.0
7th Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) 6.0 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 3.0 148.0 98.0
8th Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 (25.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 153.0 103.0
9th Class 1 LASER 193452 David O’Connell 1095 2.0 (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 156.0 106.0
10th Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 5.0 (25.0 DNC) 6.5 (25.0 DNC) 25.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 186.5 136.5
11th Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 187.0 137.0
12th Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 25.0 DSQ 203.0 153.0
13th Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 4.0 25.0 DNF 204.0 154.0
14th Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 205.0 155.0
15th Class 1 505 8380 Charles McCarthy Jeanie McCarthy 912 (25.0 DNC) 8.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 208.0 158.0
16th Class 1 505 8216 George Radley & Son 912 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 LASER 81891 Vincent Cassidy 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 LASER RADIAL 188084 Sean Durcan 1139 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 LASER 192121 Paul O’Sullivan 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 RS VISION RS Vision Alison Crotty Doireann Kelly 1128 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 LASER II 9719 Caithlin Cuppage Jennifer Cuppage 1065 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 505 8679 Michael O’Brien Sandy O’Brien 912 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 RS 400 1321 Sandy Rimmington Aine Bogue 942 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0
16th Class 1 LASER 54297 John Moynihan 1095 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 225.0 175.0

Class 2 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 1 August 3 August 8 August 10 August 15 August 17 August 24 August 29 August 31 August Total Nett
1st Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1.0 3.0 (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) 2.0 50.0 10.0
2nd Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 (3.0) 2.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 22.0 15.0
3rd Class 2 OPTIMIST 1340 George O’Keeffe 1665 2.0 1.0 1.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 109.0 69.0
4th Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 1.0 127.0 87.0
5th Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 143.0 103.0
6th Class 2 RS FEVA XL No number Niall Lynch Ada O’Connell 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 OPTIMIST 1106 Aoibhinn fitzgerald 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 OPTIMIST 710 Eoin O’Connor 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 TOPAZ UNO N/A Colour Ewan McCarthy 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 RS FEVA XL 16559 Aoibhinn Fitzgerald Doireann Kelly 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 RS FEVA XL 2476 Abby Hughes Shauna Kelly 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNF 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 LASER 4.7 143600 Sally McCarthy 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 LASER 4.7 144696 Fiadh Kelleher 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 OPTIMIST 1 George Prichard 1665 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 LASER 4.7 Charlie C Charlie Cullinane 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 RS FEVA XL 4257 Jack Hallissy Crew 1235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 TOPAZ UNO Topaz Ryan Nolan George O’Keeffe 1236 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0
6th Class 2 LASER 4.7 137179 Hope Fielding 1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0

1 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:38:25 0:35:05 1.0
2 Class 1 LASER 193452 David O’Connell 1095 0:38:32 0:35:11 2.0
3 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:39:23 0:35:58 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:38:43 0:36:21 4.0
5 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:40:48 0:37:16 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:39:46 0:38:12 6.0

3 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 0:34:07 0:31:09 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:35:57 0:33:45 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:37:43 0:34:27 3.0
4 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:37:51 0:34:34 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:37:14 0:35:46 5.0
6 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:37:24 0:35:56 6.0
7 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 0:41:07 0:37:33 7.0
8 Class 1 505 8380 Charles McCarthy Jeanie McCarthy 912 0:38:21 0:42:03 8.0

8 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 0:31:20 0:28:37 1.0
2 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:32:27 0:31:10 2.0
3 Class 1 LASER 193452 David O’Connell 1095 0:35:32 0:32:27 3.0
4 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:35:43 0:32:37 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:34:09 0:32:48 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:36:08 0:33:56 6.5
6 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 0:37:09 0:33:56 6.5

10 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 192703 Ronan Kenneally 1095 0:59:59 0:54:47 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 1:01:51 0:56:29 2.0
3 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 1:03:15 0:57:46 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:01:49 0:58:03 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 1:01:10 0:58:45 5.0
6 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:08:49 1:02:51 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:05:40 1:03:05 7.0

15 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 193452 David O’Connell 1095 0:47:58 0:43:48 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:48:04 0:43:54 2.0
3 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:47:54 0:46:01 3.0
4 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:50:58 0:47:51 4.0
5 Class 1 WAYFARER 7659 Arthur Szpak 1102 0:53:30 0:48:33 5.0
6 Class 1 LASER 184325 Wade Cuppage 1095 DNF 25.0

17 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:38:34 0:35:13 1.0
2 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:38:37 0:36:16 2.0
3 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 0:49:24 0:45:07 3.0

24 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 0:45:40 0:43:52 1.0
2 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 0:48:25 0:44:13 2.0
3 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 0:49:39 0:45:21 3.0
4 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 0:48:12 0:46:18 4.0
5 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 0:50:50 0:46:25 5.0
6 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 0:50:54 0:46:29 6.0
7 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 0:52:19 0:47:47 7.0
8 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 0:51:22 0:48:14 8.0
9 Class 1 LASER 184757 Luke Crowley 1095 1:03:22 0:57:52 9.0
10 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 DNF 25.0

29 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Elapsed time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 LASER 211437 Colin Johns 1095 47:16 0:43:10 1.0
2 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 48:57 0:44:42 2.0
3 Class 1 LASER 160128 Sean McLoughlin 1095 49:13 0:44:57 3.0
4 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 49:48 0:45:29 4.0
5 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 47:52 0:45:59 5.0
6 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 49:20 0:46:19 6.0
7 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 01:02:20 0:59:53 7.0

31 August – Class 1 Fleet

Start: Class1, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 1 ALBACORE 7513 Conor Kelly Conor Kelly Jnr 1041 1:00:25 0:58:02 1.0
2 Class 1 ALBACORE 7190 John Wallace Crew 1041 1:06:33 1:03:56 2.0
3 Class 1 LASER 191880 Bailey Crowley 1095 1:10:38 1:04:30 3.0
4 Class 1 LASER 173070 Colm Killeen 1095 1:13:33 1:07:10 4.0
5 Class 1 LASER II 9751 Judy Moynihan Therese Loesberg 1065 1:24:36 1:19:26 5.0
6 Class 1 LASER 140008 Neil Mangan 1095 DSQ 25.0
6 Class 1 LASER 185117 W. O’Brien 1095 DNF 25.0

1 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:30:39 0:23:03 1.0
2 Class 2 OPTIMIST 1340 George O’Keeffe 1665 0:39:03 0:23:27 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:31:24 0:26:10 3.0

3 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1340 George O’Keeffe 1665 0:38:32 0:23:09 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:28:31 0:23:46 2.0
3 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:31:58 0:24:02 3.0

8 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 OPTIMIST 1340 George O’Keeffe 1665 0:23:53 0:14:21 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:20:30 0:17:05 2.0

10 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:39:53 0:29:59 1.0
2 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 0:35:55 0:31:50 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 0:39:56 0:32:20 3.0
4 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:39:59 0:33:19 4.0
5 Class 2 OPTIMIST 1340 George O’Keeffe 1665 0:57:25 0:34:29 5.0

15 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:19:26 0:14:37 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:17:39 0:14:43 2.0

17 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:23:04 0:17:21 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:22:28 0:18:43 2.0

24 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 0:41:31 0:31:13 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 0:42:52 0:35:43 2.0

29 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Elapsed time, Time: 1900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS VISION 73 Emmett O’Sullivan 1128 36:27 0:32:19 1.0
2 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 42:10 0:35:08 2.0
3 Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 43:45 0:35:26 3.0
4 Class 2 RS FEVA XL 3668 Emily Crotty Ada O’Connell 1235 DNF 20.0

31 August – Class 2 Fleet

Start: Class2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 2 RS FEVA XL 2723 Harry Prichard Crew 1235 0:46:25 0:37:35 1.0
2 Class 2 LASER PICO Black Sails Derry McAleary 1330 1:05:51 0:49:31 2.0
3 Class 2 LASER 4.7 White Sail / Black H David Coakley 1200 1:06:23 0:55:19 3.0

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

MBSC.ie
MBSC@eircom.net

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com